Kosova Kosova

Kosova

14.10.2019 - Okunma: 13631

KOSOVA


Kosova kökenli Türk vatandaşları Türkiye ile Kosova arasındaki "Kardeşlik Köprüsü'nün temel taşlarıdır".

Marmara Grubu Vakfı olarak Kosova ile ortak sınırlarımız bulunmadığı halde, bu ülkeyi yakın komşu olarak değerlendirmekteyiz.
Öte yandan Dünya kamuoyu, Kosova halkı ile beraberdir. Kosova'nın tanınması konusuna dünyanın yüzden fazla ülkesi itidal, uzlaşıcı bir ruh ve uluslararası meşruiyete saygı ile yaklaşmaktadır.

Marmara Grubu Vakfı olarak Kosova ile sivil toplum kimliğimizle yürüttüğümüz derin işbirliği, bir taraftan ülkenin kalkınmasına, diğer taraftan da Güneydoğu Avrupa'da barış ve istikrarının kuvvetlenmesine katkıda bulunmaktadır.

Kosova'yı gerek bölgesel işbirliği sürecinin gerek Avrupa teşkilatının ayrılmaz bir parçası olarak görüyor ve bu yöndeki girişimleri sivil toplum kimliğimizle destekliyoruz. Marmara Grubu Vakfı olarak sivil toplum kimliğimizle Kosova'nın içinde bulunduğu tanınmama döneminde karşılaştığı sorunların giderilmesi için gerçekleştirdiğimiz uluslararası toplantılarda ortak çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

Kosova'nın müstakil bir devlet olabilmesi için İstanbul'da ilk uluslararası toplantıyı 1998 yılında Marmara Grubu Vakfı tertiplemişti.
Marmara Grubu Vakfı, Avrupa Konseyi Parlamenterleriyle Türk devlet adamlarını, diplomatlarını ve Kosova'nın o günkü liderlerini bir araya getirerek İstanbul'da ilk Kosova toplantısını gerçekleştiren sivil toplum kuruluşudur.

Kosova'da bağımsızlığına kavuştuktan sonra Marmara Grubu Vakfı'nın toplantılarına özellikle de Avrasya Ekonomi Zirveleri'ne büyük önem vermiş ve her zaman Bakan seviyesinde zaman zaman da Cumhurbaşkanı seviyesinde katılmıştır.