Romanya Romanya

Romanya

14.10.2019 - Okunma: 13380

 

ROMANYA


Ortak bir tarih, coğrafya ve kültürün mirasçılarıdır. Atatürk'ün, "Milletleri, anlaşmalardan ziyade, hisler bağlar. Romanya, kalbimizde kardeşçe yer tutmuştur." sözü, dostluğumuzun temellerinin ne denli kuvvetli olduğunu en iyi şekilde hatırlatmaktadır. Marmara Grubu Vakfı'nın Romanya ile ilişkilerinde sivil toplum çalışmalarının önemli bir yeri vardır.

Türkiye ve Romanya, Balkanlar'ın en büyük iki büyük devletidir.

Ortak bir tarih, coğrafya ve kültürün mirasçılarıdır. Atatürk'ün, "Milletleri, anlaşmalardan ziyade, hisler bağlar. Romanya, kalbimizde kardeşçe yer tutmuştur." sözü, dostluğumuzun temellerinin ne denli kuvvetli olduğunu en iyi şekilde hatırlatmaktadır. Marmara Grubu Vakfı'nın Romanya ile ilişkilerinde sivil toplum çalışmalarının önemli bir yeri vardır.

Romanya devlet ve millet olarak Marmara Grubu Vakfı'na her zaman cömert davranmıştır.

Özellikle de önceki Cumhurbaşkanları Ion Ilescu, Emil Constantinescu dönemlerinde başlayan ve o günden bugüne aralıksız sürdürülen ilişkiler Türk-Romen ilişkilerinde her zaman güven verici bir rol oynamıştır.

Marmara Grubu Vakfı'nın çalışmalarına Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Bakan seviyesinde katılımlarıyla şeref veren Romanya Devleti Başbakanı Viktor Ponta ile 2014 yılında, Başbakan Vasilica Viorica Dancila ile 2019 yılında Dr. Akkan Suver'i iki defa ödüllendirmiştir.

Romanya Kraliyet Ailesi ise Veliaht Kraliçe Margareta aracılığıyla Dr. Akkan Suver'e Romanya Tacının 1. Derece Subay Unvanı madalyası vermişti.

Bu arada Köstence Devlet Denizcilik Üniversitesi ise yine Dr. Akkan Suver'e fahri doktora vermiş bulunmaktadır.

Marmara Grubu Vakfı Türkiye ile Romanya arasında mevcut bulunan ilişkilerin gelişmesinde sivil toplum kimliğiyle çalışmalarını sürdürmektedir.

Romanya'nın önemli düşünce kuruluşlarından New Strategy Center ile Marmara Grubu Vakfı geride bıraktığımız dönemlerde önemli işbirliklerine imza atmıştır.

Gene Romanya'nın ünlü düşünce merkezlerinden biri olan Levant Kültür ve Medeniyette İleri Araştırmalar Enstitüsü ile birlikte partner olarak ortaya koyduğumuz çalışmalar önemlidir. Levant Kültür ve Medeniyette İleri Araştırmalar Enstitüsü Başkanı Emil Constantinescu, İstanbul'da yapılan imza töreninde aynen şunları söylemişti.

" Ekselansları Dr. Akkan Suver,

Değerli izleyici kitlesi,

Dr. Akkan Suver ile birlikte bu ortaklığa başladığımda, Levant Kültür ve Medeniyette İleri Araştırmalar Enstitüsü ve Marmara Grubu Vakfı'nın, aynı şekilde bu gibi araçlarla aynı barış ve ekonomik ve sosyal kalkınma değerlerini paylaştığı fikrine dayanıyoruz.

Marmara Vakfı'nın otuz yılı aşkın etkinliği kültürel diplomasi dediğimiz şey için bir ilham kaynağıdır.
Enstitünün yürüttüğü bilimsel araştırma, Balkanlar, Kafkaslar, Orta Doğu ve Afrika'nın kuzeyi dahil olmak üzere geniş alan gibi anladığımız Levant'a odaklandı. Bütün bu bölge, yüzyıllar boyunca Osmanlı kültürü ve uygarlığı ile derinlemesine işaretlenmiştir.

Ancak, araştırmalar yalnızca geçmişle değil, aynı zamanda Batı kültürünün ve medeniyetinin Levant beşiğinin önemli bir rol oynayacağı küresel dünyadaki şu anki gerçeklik ve geleceğe yöneliktir.

Kuruluşlarımız arasındaki, Romanya ve Türkiye’deki akademik çevre ve iş ortamı arasındaki işbirliği, ortak geçmişimizden ne kullanabileceğimizin, bizi birbirimize ayıran şeyin yerine daha da yaklaştıran şeylerin bir modeli olabilir. Bizim için, ülkelerimiz için, Levant ülkeleri ve tüm dünya için daha iyi bir gelecek inşa etmek için şu anki fırsatları kullanabiliyoruz.

Tüm çabalarınız için tebrikler ve başarılar!"