Haberler

Marmara Grubu Vakfı AB ve İnsan Hakları Platformu Başkanı Müjgan Suver’in de üyesi bulunduğu WINPEACE Turkiye Ocak 2013 buluşması başarılı geçti

24 Ocak 2013 Perşembe - Okunma: 35719
Marmara Grubu Vakfı AB ve İnsan Hakları Platformu Başka

Marmara Grubu Vakfı AB ve İnsan Hakları Platformu Başkanı Müjgan Suver’in de üyesi bulunduğu WINPEACE Turkiye Ocak 2013 buluşması oldukça başarılı geçti. Toplantı süresince bir yandan hasret giderilirken diğer taraftan gerçekleştirilmesi düşünülen projeler de konuşuldu.

Öncelikli olarak Temmuz 2013 de Yunanistan ve Kuzey Güney Kıbrıslı Winpeace üyeleriyle buluşma kararı alındı. Bu buluşmanın 8-13 Temmuz arası Sabancı Üniversitesi desteği ile yapılacak olan çatışma çözüm eğitimi gençlik kampı sonuna denk getirilmesinin uygun olacağı düşünüldü. Ayrıca İPİ ile işbirliği içinde Boğaziçi Üniversitesi Barış Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin medya da Barış Dili konusunda Nisan 2013’e bir konferans organize edilmesi kararlaştırıldı. 

 

WINPEACE

 

Barış İçin Kadın Girişimi Winpeace, 1996 yılında yaşanan, Türkiye ve Yunanistan'ı savaşın eşiğine getiren Kardak krizinin etkisiyle oluşturulan, iki ülke kadınlarının barışın, demokrasinin, insan haklarının, ekonomik ve sosyal adaletin güçlenmesi, kalkınmanın sağlanması için oluşturulmuştur. Yunanistan seksiyon başkanlığını Margarita Papandreou, Türkiye seksiyonu başkanlığını Zeynep Oral yürütmektedir. Farklı STK'lardan temsilcilerin de yer aldığı Winpeace Grubu'nda, AB ve İnsan Hakları Platformu Başkanı Müjgan Suver, Marmara Grubu Vakfı'nı temsilen yer almaktadır.