Avrupa Birliği-Haber ve Yorumlar

Türkiye - AB Zirvesi Brükselde 29 Kasım 2015 tarihinde gerçekleşti

3.12.2015 - Okunma: 4841
Türkiye - AB Zirvesi Brükselde 29 Kasım 2015 tarihinde

1999'dan bu yana AB üyeliğine aday olup, 2005'ten bu yana da katılım müzakerelerini sürdüren Türkiye'nin AB üyeliği yolunda gerçekleştirdiği görüşmelerin sonuncusu, 29 Kasım 2015 tarihinde Brüksel'de gerçekleştirilmiştir.

 

Türkiye'yi Başbakan Prof.Dr. Ahmet Davutoğlu başkanlığında, AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu temsil etmişlerdir.

 

Zirve'de Türk heyeti AB üyesi olan ülkelerin temsilcileri, AB Konseyi, Avrupa Parlamentosu ve AB Komisyonu başkanlarıyla görüşmeler gerçekleştirmiştir.

 

Bu görüşmelerde düzensiz göç, terörizmle mücadelede işbirliği, Suriye mültecilerine AB mali desteği gibi konular gündeme getirilmiştir.

 

Brüksel'de gerçekleştirilen bu zirvenin sonunda tarafların üzerinde mutabık kaldığı ortak sonuç bildirisinden yola çıkarak öne çıkan unsurları şöyle özetleyebiliriz.

 

- AB ve Türkiye, 15 Ekim tarihli AB Zirvesi sonuçlarına uygun olarak, Türkiye'nin katılım sürecinin yeniden canlandırılmasına, mevcut risk ve tehditlerle uyum içinde ve sonuç odaklı mücadele etmeye, dayanışmaya ve mevcut bağlarını ileriye taşımaya kararlı olduklarını belirtmişlerdir.

 

- Yine taraflar, Antalya'da düzenlenen G-20 Zirvesi ortak bildirisinde ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) 2249 sayılı kararına atıfla, terörizmle mücadelenin öncelikli konuları olduğunu teyid etmişlerdir.

 

- AB ve Türkiye, 17. faslın (Ekonomik ve Parasal Politikalar) açılmasını teminen, 14 Aralık 2015 tarihinde Hükümetler arası Konferans’ın gerçekleştirilmesi yönündeki açıklamayı memnuniyetle karşılamışlardır.

 

- Ayrıca Komisyonun, diğer müzakere başlıklarının açılmasına yönelik gerekli hazırlıkların 2016 yılının ilk çeyreğinde tamamlanması konusundaki taahhüdüne de not düşmüşlerdir.

 

Konuyla ilgili daha fazla bilgi için tıklayınız: 

http://www.ab.gov.tr/files/000files/2015/11/turkiye_ab_zirvesi_ortak_sonuc_bildirisi_29_kasim_2015.pdf