Türkmeni̇stan Türkmeni̇stan

Türkmeni̇stan

14.10.2019 - Okunma: 7385

TÜRKMENİSTAN


Marmara Grubu Vakfı olarak, Türkmenistan-Türkiye sivil toplum ilişkilerinde örnek çalışmalarımızı sürdürmenin gururu içindeyiz.

Türkmenistan'ın, günümüz dünyasının müreffeh devletleri arasında yer almış bulunmaktadır. Bunun örneklerini Dr. Akkan Suver son ziyaretinde görmüş ve yazdığı yazılarla kamuoyuna anlatmıştır. Aşkabat, geleceğin ve çağdaşlığın ahengini sergilemekte ve dünyanın en güzel başkentlerinden biri haline gelmektedir. Bugün Türkmenistan, jeostratejik konumu ve sahip olduğu zengin enerji kaynaklarıyla Orta Asya'nın barış, istikrar ve refahında önemli rol oynayan bir ülkedir.

Öte yandan yıllardır tarafsızlık siyaseti ile kabul gören Türkmenistan, bu alanda ortaya koyduğu verimli çalışmalarının sonucunu almış ve 12 Aralık tarihinin dünyada "Uluslararası Tarafsızlık Günü" olarak kutlanmasını temin etmiştir.

Birleşmiş Milletlerin 12 Şubat 2017 günü aldığı bu karar, gerçekte Türkmenistan'ın ortaya koyduğu felsefenin ülke sınırlarını aşarak, ulusallıktan uluslararası arenaya ulaşmasıdır. Bu da takip edilen siyasetin doğruluğuna duyulan güvenin işaretidir.

Aradan geçen zaman sürecinde Türkmenistan ısrar ve özenle tarafsızlığını yaşadı. 2018 yılında ise yaşamakta olduğu bitaraflık gerekçesini yeniden Birleşmiş Milletlere taşıdı ve bu defa tarafsızlığın uluslararası gün olmasını sağladı. "Daimi Tarafsızlık" statüsünün Türkmenistan'a sağladığı kazanımların en başında "güvenlik" ve "istikrar" gelmektedir. Dolayısıyla ciddi manada bir silahlanmaya ihtiyaç duymamaktadır. Kaynaklarını ülkenin kalkınmasına yönlendirmiştir. Yabancı yatırımların önemli ölçüde ülkeye gelmesi sağlanmıştır.

Bitaraflıkla ülkeye ve topluma bir özgüven kazandırmada önemli bir psikolojik katkı temin edilmiştir.

Ayrıca Türkmenistan'a bölgede belli bir prestij de kazandırmıştır.

Özetle ifade etmek gerekirse, Türkmenistan bugüne kadar gerek küresel ve gerekse bölgesel seviyedeki ilişkilerinde dünden bugüne başarılı bir tarafsızlık siyaseti izleyerek, Orta Asya cumhuriyetleri arasında en güvenli ve istikrarlı bir ülke konumuna gelmiştir.

Diğer taraftan, "daimi tarafsızlık" statüsünün Türkmenistan'a gerek küresel gerekse de bölgesel dış ilişkilerinde daha fazla siyasi seçenek sunduğu gerçeği, dış politikasına çok etkin bir siyasi güç sağlamıştır.

Marmara Grubu Vakfı olarak, Türkmenistan-Türkiye sivil toplum ilişkilerinde örnek çalışmalarımızı sürdürmenin gururu içindeyiz.