Haberler

KKTC Barış ve Özgürlük Günü kutlandı

20 Temmuz 2023 Perşembe - Okunma: 475
KKTC Barış ve Özgürlük Günü kutlandı

1955 yılında Kıbrıs Rumları, ENOSİS adı verilen Helen yayılmacılığı ve Kıbrıs'ın Yunanistan'a ilhakı planını hayata geçirmek için EOKA terör örgütünü kurdu. EOKA Kıbrıslı Türklere karşı katliamlar gerçekleştirdi. Türkler üzerinde baskı kurarak adadaki Türk varlığı ortadan kaldırılmak istendi. Türk ve Rum taraflarının bir arada yaşama imkanı kalmadı.

Adada Türkiye, Yunanistan ve İngiltere'nin garantörlüğünde uluslararası müzakereler başladı ancak sonuç vermedi. Nihayetinde ENOSİS yanlısı Rumlar 15 Temmuz 1974 tarihinde Cumhurbaşkanı Makarios hükümetine darbe yaptı. Adadaki Türk varlığının ve siyasi haklarının korunması için Türkiye garantör yetkisini kullandı. Türk Ordusu  20 Temmuz 1974'te Kıbrıs Barış Harekatı'nı başlattı. Harekat ile Türklerin soykırıma uğraması ve Kıbrıs'ın Yunanistan'a ilhakı engellendi.

Bu büyük gün münasebetiyle KKTC İstanbul Başkonsolosu Seniha Birand bir Resepsiyon verdi. Resepsiyona İstanbul 'da bulunan mülki ve askeri erkanla birlikte Marmara Grubu Vakfı adına eşleriyle Engin Köklüçınar ve Prof. Dr. Uğur Özgöker de katıldı.