Bulgari̇stan Bulgari̇stan

Bulgari̇stan

14.10.2019 - Okunma: 8091

 

BULGARİSTAN

Marmara Grubu Vakfı'nın Bulgaristan ile sivil düşünce alanında bulunan münasebetleri en üst düzeydedir. Bulgaristan Avrasya Ekonomi Zirvelerine büyük önem vermektedir. Cumhurbaşkanı, Bakan, Milletvekili düzeyinde katıldığı etkinliklerimizde ortaya koyduğu işbirliği tartışılmazdır.

Marmara Grubu Vakfı'nın Avrasya Ekonomi Zirveleri'nde Bulgaristan'ın payı büyüktür.

Cumhurbaşkanı Zhelyu Zhelev ile başlayan ilişkilerimiz, Cumhurbaşkanı Petar Stoyanov ile sürmüş ve genişlemiştir.

Avrasya Ekonomi Zirveleri'nin başlangıcından itibaren yer alan Zhelyu Zhelev daha sonra kurucu başkanlığını yaptığı Balkan Politika Kulübü'ne Dr. Akkan Suver'i dışarıdan üye yapmıştı.

Türk-Bulgar dostluğu yeni bir dostluk değildi. Türkler ve Bulgarlar, asırlarca yan yana aynı topraklarda, aynı sosyal ve ekonomik şartlar altında yaşamış olduklarından, esasen birçok noktalarda birbirlerine benzerler.

Marmara Grubu Vakfı olarak sivil düşünce inancımızla Bulgaristan'ı Güneydoğu Avrupa'da, Karadeniz'de ve Avrupa'da işbirliğini güçlendirebileceğimiz dost ve güvenilir bir olarak görmekteyiz.

Zira Türkiye ve Bulgaristan, çoğulcu demokrasi ve çağdaş değerleri benimsemiş ülkelerdir. Esasen ülkelerimizin bu yöndeki tercihi, dünyanın belirginlik kazanan çizgileriyle uyum halindedir.

Marmara Grubu Vakfı olarak Bulgaristan-Türkiye ilişkilerinin en son somut örneğini Türk Akımı doğalgaz boru hattının karadan Türkiye'den Bulgaristan'a, Bulgaristan'dan Yunanistan'a oradan Avrupa'ya uzatılmasını Balkan barışı açısından önemli olarak görmekteyiz.

Balkan ekonomisi açısından da hayli önemli olan bu işbirliği çeşitli kaynaklardan doğalgaz piyasasında rekabeti ve şeffaflığı güçlendirecektir.

Marmara Grubu Vakfı Bulgaristan-Türkiye ekonomik ve sosyal ilişkilerini bir barış ve birlikte kalkınma projesi olarak değerlendirmektedir.