Haberler

Ersin Tatar Marmara Grubu Vakfı'ndaydı

30 Kasım 2021 Salı - Okunma: 563
Ersin Tatar Marmara Grubu Vakfı'ndaydı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, İstanbul’da Marmara Grubu Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı 36. Dönem 1. Oturum etkinliğine Misafir-Konuşmacı olarak katıldı.

Etkinlik, Marmara Grubu Vakfı Başkanı Dr. Akkan Suver’in açılış konuşmasıyla başladı. Marmara Grubu Vakfı'nın bir aydınlar platformu olduğunu vurgulayan Dr. Suver, vakfın ulusal ve uluslararası alanda kabul gördüğünü kaydetti. Kıbrıs’ın, Marmara Grubu’nun uluslararası alandaki ilk göz ağrısı olduğunu dile getiren Akkan Suver, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ı kahraman olarak nitelendirdi. Suver, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ı ağırlamanın gururunu taşıdıklarını ifade ederek, Tatar’ın, babası Rüstem Tatar’dan devraldığı bayrağı başarıyla taşıdığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın biyografisinin okunmasının ardından barkovizyon gösterimi yapıldı.

Cumhurbaşkanı Tatar etkinlikte yaptığı konuşmada, herkese teşekkür ederek KKTC’nin, yarım asırdan bu yana Türkiye ile birlikte sürdürülen mücadele sayesinde var olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Tatar, Türki Cumhuriyetlerle iş birliğiyle önümüzdeki yıllarda daha güçlü bir KKTC görüleceğini ifade etti. Kıbrıs'ta, Türkiye'de ve dünyanın her tarafında "Kıbrıs'ın esas sahibi bizleriz." söylemini en üst düzeyde dile getirdiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs halkının büyük bir mücadeleyle topraklarını geri aldığını söyledi.

Etkinlikte, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 7-9 Haziran 2022 tarihlerinde gerçekleşecek 25. Avrasya Ekonomi Zirvesi’ne de davet edildi.

Toplantıda İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Milletvekili Orhan Erdem, Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, Eski Bakanlardan Ali Talip Özdemir, Akademik dünyadan Prof. Dr. İlter Turan, Prof. Dr. Ersin Kalaycıoğlu, Prof. Dr. Turhan Ece, Prof. Dr. Şenay Yalçın, Prof. Dr. Mesut Parlak, Prof. Dr. Uğur Özgöker, Bülent Soylan'ın yanı sıra iş insanlarından Sırrı Şimşek, Hüsamettin Kavi, Turan Sarıgülle, Asuman Dayı ile aralarında emekli askerlerden Ahmet Yavuz'un ve Marmara Grubu Vakfı üyelerinin bulunduğu geniş bir katılım göze çaptı. Dışişleri'nin Emekli Büyükelçilerinden Ertuğrul Kumcuoğlu ve Mithat Rende ile KKTC İstanbul Başkonsolosu Seniha Birand Çınar'la birlikte Başkonsolosluk mensupları da Toplantı'da hazır bulunanlar arasındaydı.