Haberler

Engin Ansay’ın Ardından

10 Ocak 2022 Pazartesi - Okunma: 387
Engin Ansay’ın Ardından

Ebediyete intikal eden Marmara Grubu Vakfı Gönüllüleri’nden Engin Ansay ile ilgili olarak Dr. Akkan Suver bir açıklama yaptı.

Emekli Büyükelçi ve Marmara Grubu Vakfı’nın gönüllülerinden Engin Ansay’ın kaybını Covid-19 şartları içinde geç öğrenmiş olmanın üzüntüsü içindeyim. Marmara Grubu Vakfı’nın uluslararası çalışmalarında önemli bir yeri ve payı olan Engin Ansay, emekli olduktan sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne yerleşmişti.

Marmara Grubu Vakfı’nın Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Komitesi’ne İstişari Üye olarak kabulünde New York’ta İcra Konseyi üyemiz Ogan Soysal ile hazır bulunan ve mazbatamızı alan Engin Ansay’ı 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel; “New York’un Muhtarı” diye adlandırırdı.

Marmara Grubu Vakfı'nın Birleşmiş Milletler'e kabulünde, Sivil Toplum Komitesi'nde Engin Ansay, Ogan Soysal ile birlikte savunmamızı yapmıştı. 15 Ocak 2002 günü New York'tan hâlâ odamda duran faksta şunları yazmıştı;

Sayın Dr. Akkan Suver,

Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı

Bugün (15 Ocak 2002) New York'ta toplanan Birleşmiş Milletler NGO Komitesi, Marmara Grubu Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı'na Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Komitesi (EKOSOK) nezdinde Özel İstişari Statü tanınmasını ittifakla kararlaştırmıştır. Tebriklerimizle yüksek bilgilerinize sunarız.’

Marmara Grubu Vakfı olarak Engin Ansay’ın aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyoruz.

 

Engin Ansay’ı 11. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde dönemin Marmara Grubu Vakfı BM temsilcisi Gülden Doğan ve BM Protokol Müdürü Alice Hecht ile birlikte görmektesiniz.