Haberler

Çin Denizaşırı Dostluk Grubu, Marmara Vakfı’ndaydı

14 Kasım 2016 Pazartesi - Okunma: 1530
Çin Denizaşırı Dostluk Grubu, Marmara Vakfı’ndaydı

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Çin Denizaşırı Dostluk Grubu Kuruluşu, Marmara Grubu Vakfı’nı ofislerinde ziyaret etti.

Yang Bingjian başkanlığında Xu Guixiang, Wu Jinguang, Peng Yanxia ve Zhai Chaoqun’dan oluşan Çin Denizaşırı Dostluk Grubu, Marmara Grubu Vakfı’nda Dr. Akkan Suver Dr. Fatih Saraçoğlu, Cafer Okray, Ertuğrul Kumcuoğlu, Lale Aytanç Nalbant ve Av. Ercüment Güvercin’den oluşan bir heyetle görüştü.

Görüşmede iki sivil toplum kuruluşunun birlikte neler yapabileceği konusunda, kültürel ve ekonomik alanda görüş alışverişinde bulunuldu. Misafir heyet Marmara Grubu Vakfı'na Çin'in geleceği ve Türkiye-Çin ilişkilerinin geleceği üzerine neler düşündüğünü sordu.

Türkiye'nin cari açığına önemli etkide bulunan Çin ile ticari ilişkilerin önemine değinen Marmara Grubu Vakfı temsilcileri Türkiye'ye turizm ve yatırım gelmesi ile dengenin oluşmasının mümkün olacağına dikkat çekti. Çin heyeti de gelip gördüklerinde medya'dakinden farklı, seyahat etmeye ve yatırım yapmaya ülkemizin uygun bir yer olduğunu belirtti. Çin'in serbest piyasa içinde rekabetçi güce sahip şirketler için çok büyük bir piyasa fırsatı olduğunu ekleyen Çin heyet mensupları, Türk sanayi ve üretimine değer verdiklerini vurguladı. Ekonomik ilişkilerin gelişmesine olumlu yaklaşan Çin heyetine, Marmara Grubu Vakfı, vize alınması süreçlerinde yapılacak iyileştirmelerin büyük kolaylıklar yaratabileceğini hatırlattı.

Marmara Grubu Vakfı, iki ulustan STK'lar arasında kurulacak ilişkilere verdiği önemi gündeme getirirken, Çin tarafı da Çin Halk Cumhuriyeti’nin İpek Yolu’nda birlikte çalışma düşüncesinin önemini belirtti.

Barış ve sürdürülebilir dostluk mesajlarıyla biten toplantı Marmara Grubu Vakfı'nın Çinli heyeti 20. Avrasya Zirvesine davetiyle sona erdi.