Haberler

Ali Rıza Arslan Belarus’taydı

15 Şubat 2018 Perşembe - Okunma: 1287
Ali Rıza Arslan Belarus’taydı

Marmara Grubu Vakfı Genel Başkan Yardımcısı ve DEİK Belarus İş Konseyi Başkanı Ali Rıza Arslan Başbakan Binali Yıldırım ile birlikte Belarus’taydı. Türkiye-Belarus İş Forumu’nda Başbakan Binali Yıldırım ile birlikte işadamlarının talep ve düşüncelerini dinleyen Ali Rıza Arslan forumda yaptığı konuşmada: "Karşılıklı ticaret hacmimiz 2017'de yüzde 30'un üzerinde bir artış gösterdi. Bu ticaret hacmi 1 milyar dolara yakın. Türk firmaları Belarus'ta doğrudan yatırım yapmak için tecrübe kazandılar. Bu tecrübelerin gelecek yıllarda devam etmesini diliyorum” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ile Belarus Ticaret ve Sanayi Odası tarafından President Otel'de düzenlenen Belarus-Türkiye İş Forumu'nda yaptığı konuşmada, iş forumlarının üst düzey ziyaretlerin geleneği haline geldiğini belirtti.

Yıldırım, Türkiye-Belarus arasındaki ticarete ilişkin, "1 milyar dolara yaklaşan ticaretimiz var. Belki iyi denebilir ama potansiyel bununla sınırla değil. Bunun birkaç katı, orta ve uzun vadede 10 milyar dolara ulaşmak içten bile değil." dedi.

Başka ülkelere ziyarete gittiklerinde veya Türkiye'ye gerçekleştirilen ziyaretlerde fırsat buldukça iş alemini bir araya getirdiklerini ifade eden Yıldırım, daha fazla nasıl iş birliği yapılır buna imkan sağladıklarını aktardı.

Türkiye ve Belarus'un aynı coğrafyada yer aldığını, geçmiş tarih ve tecrübelerinin benzer olduğunu anlatan Yıldırım, Karadeniz'i ortak miras olarak gördükleri takdirde bu bölgede iki ülkenin ciddi bir potansiyelinin bulunduğunu kaydetti.

Belarus-Türkiye İş Forumu'na DEİK Belarus İş Konseyi Başkanı Ali Rıza Arslan’la birlikte, Belarus Başbakanı Andrey Kobyakov, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan ve DEİK Başkanı Nail Olpak katıldı.